Radiobudík - Digital Clock Radio SONY TFM-C560W
Radiobudík SONY TFM-C560W obsahuje číslicové (fakt číslicové, nekecám) mechanické hodiny s pohonem synchronním motorkem ze střídavé sítě. Dále obsahuje AM-FM rádio s přesným a docela příjemným laděním.
Na čelním panelu najdeme zleva doprava nastavení budíku, hodiny s údajem AM/PM HH MM, malé okénko pro kontrolu funkce motorku s rotující spirálou tvořící zajímavý efekt a prosvětlenou stupnici rádia s indikací rozsahu rudým políčkem. Popis panelu je SONY SOLID STATE DIGIMATIC IC. Solid State znamená pevnou fázi, tzn. polovodičové prvky, IC je pak Integrated Circuit, neboli integrovaný obvod. Jeden takový rádio opravdu obsahuje.
Rádio se ladí pravým velkým knoflíkem pod kterým je páčka přepínání rozsahů středních (AM) nebo velmi krátkých (FM) vln. za těmito prvky jsou pak na pravé stěně potenciometr hlasitosti (VOLUME) a potenciometr tónové clony (TONE). Na levém boku je ještě zdířka mono JACK 3,5mm pro sluchátka (EARPHONE). Na zadní stěně jsou dvě šroubovací svorky pro antenu - zem a živá. Vtipně je vyřešena provizorní anténa pomocí plechové svorky na přívodní šňůře, která se v definované poloze připojí pod živou svorku.
Rádio má tři režimy funkce: Stisknutím horního tlačítka MANUAL se zapne rádio a rozsvítí se stupnice. Stisknutím horního tlačítka AUTO se aktivuje budík a rozsvítí zelená žárovečka u nastavení budíku. Vytažením (PULL) táhla (jako sytič v autě!!!) vlevo nahoře se zapne časovač (SLEEP).
Časovač je možné plynule nastavit na maximální čas jedné hodiny s tím, že na táhle jsou pro orientaci čtyři rysky po čtvrt hodině. Po zasunutí táhla ručně, nebo hodinovým strojkem průběžně jak jde čas se rádio vypne.
Budík má tři možné mody - buď zapne rádio (RADIO), nebo rádio s vrčením anebo vrčení samotné (BUZZER). Režim se nastaví malým na levé straně zespodu umístěným přepínačem (ALARM). Doba buzení je maximálně asi 70 min., čas buzení je nastavitelný levým velkým kolečkem (ALARM SET) s krokem deset minut. Levým malým kolečkem (TIME ADJUST) se nastavuje čas. Oba knoflíky se otáčí pouze jedním směrem; budík lze jen ubírat, hodiny pak jen přidávat. V režimu buzení má přístroj dánu určitou minimální hlasitost, kterou je možné jen zvýšit, aby bylo vyloučené úplné ztlumení a selhání budíku.
Hodiny běží vždy když je přístoj v síti a jsou vždy osvětleny zespoda doutnavkou. Pod přístrojem je zespodu mechanický přepínač kmitočtu sítě 50/60Hz pro správnou funkci hodin a pod krytkou volič síťových napětí od 110 do 250V ve čtyřech rozsazích. Za pozornost stojí pohon hodin synchronním motorkem ze sítě (trafa), což u nás v dobách minulých nebolo právě nejvhodnější řešení. Zbytek vyspělého světa měl asi kvalitnější síť.
Odkaz na krátký popis předchůdce tohoto kousku je zde:
http://www.sony.net/Fun/design/history/product/1960/8fc-59.html
edit 6/6/2012:
Radiobudík je stále v denním provozu, pouze před několika měsíci prodělal vyčištění a lehké namazání synchronního motorku, který se zadíral. Bohužel při tom utrpěla pruhovaná samolepka na hliníkovém rotoru; technicky připomíná obtisky známé ze starých plastikových modelů.
Perlička - přestože kultura chodu a ovládání budíku dnešního uživatele trošičku míjí (vada je ale často v uživateli, ne ve výrobku ;-) ), současné výrobky běžně k dostání jsou naprosto katastrofální z důvodu šetření a rychleprodávajícího designu. Tato mnohem více než čtvrtstoletá krabice od bot bude mít vždy důstojnější chování a především mnohem kvalitnější zvuk, než novodobé parodie na radiobudík.
Náhledy fotografií ze složky Radiobudík - Digital Clock Radio SONY TFM-C560W